طرز استفاده از پلوپز چند کاره

طرز استفاده از پلوپز و راهنمای استفاده از آن

افرادی که به هنر آشپزی علاقه‌مندند و همیشه به دنبال یافتن راه‌های سریع و آسان برای پخت غذا هستند، پلوپز و انواع زودپز و آرام پز و هوا پز و پلوپز چندکاره ... بهترین گزینه برای آنها به نظر می‌رسد. پلوپزهای دیجیتالی بسیار متنوع هستند و از قالبیت‌ها و برنامه‌های متعدد پخت و پز پشتیبانی می‌کنند؛ برای اینکه از پلوپز چندکاره حداکثر بهره‌وری را داشته باشید، باید طرز استفاده از آن را بلد باشید تا بتوانید با برنامه‌های متنوع آن آشپزی کنید. اصلاً تصور کردن آشپزخانه‌ای بدون حضور پلوپز، آرام پز و زودپز و سایر لوازم برقی کار راه انداز غیر ممکن است. پلوپز همانطور که از نامش مشخص است، برای پخت سریع انواع غذاهای خوشمزه و مخصوصاً برنج استفاده می‌شود. این دستگاه آشپزی حرفه‌ای که از برنامه‌های متنوع پخت و پز پشتیبانی می‌کند، قادر است یک منوی غذایی با کیفیت و متنوع را برایتان آماده سازد. در این راهنمای استفاده از پلوپز با ما باشید.

پلوپز‌ها از نظر کارآیی و عملکرد به دو نوع تک کاره و چند کاره تقسیم می‌شوند. پلوپز تک کاره که امروزه چندان محبوب نیستند و تنها برای دم کردن و پخت برنج به روش‌های مختلف استفاده می‌شود؛ اما داستان پلوپز چندکاره بسیار متفاوت است و کارایی‌های متعدد این پلوپز باعث شده به یک وسیله‌ی هوشمند آشپزی تبدیل شود. هر چند کارایی و کارکردهای یک دستگاه بیشتر باشد، نحوه‌ی کار کردن و استفاده از آن هم سخت‌تر و البته پیچیده‌تر است، به این دلیل لازم است که حتماً با مطالعه‌ی دفترچه‌ راهنمای پلوپز و دیگر محصولات، اطلاعات کافی در مورد انواع دستگاه‌های آشپزی نظیر پلوپز و آرام پز و زودپز و ... به دست آورید. در این مطلب می‌خواهیم طرز استفاده از پلوپز چند کاره را نیز مفصل شرح دهیم، تا هنگام خرید پلوپز و استفاده از آن با سوالات گوناگون و بی پاسخ روبرو نشوید.

کارایی پلوپز چند کاره

پلوپز چند کاره همانطور که از اسمش مشخص است، از برنامه‌های متعددی برای پختن پشتیبانی می‌کند. معمولاً بسیاری از پلوپزها دارای یک نمایشگر دیجیتالی و کنترل پنل هستند، که از طریق این کنترل پنل می‌توان برنامه‌ی مناسب را انتخاب و فعال نمود. معمولاً یک پلوپز چند کاره تنها برای پختن برنج استفاده نمی‌شود، بلکه در منوی آن انواع برنامه‌های غذایی نظیر سوپ، ته دیگ، خورش، فرنی، کیک، پیتزا، ماست بندی، بخارپز، سرخ کردن، آرام پز و ... وجود دارد. بر روی پلوپز نمایشگر و کنترل پنل نیز وجود دارد، اگر نمایشگر یا کنترل پنل لمسی باشد، با زدن دکمه‌ی منو تمام برنامه‌ها بر روی نمایشگر ظاهر می‌شوند و لمس هر کدام از برنامه‌ها به معنای انتخاب آن است. اگر نمایشگر لمسی نباشد، باید دکمه‌ی منو را بصورت ممتد فشار دهید تا بالاخره بر روی برنامه‌ی پخت مورد نظر قرار گیرد و آن برنامه‌ی پخت انتخاب شود. استفاده از امکانات و برنامه‌های مختلف پلوپز نیازمند آشنایی با کارایی و طرز استفاده از پلوپز است.

راهنمای انتخاب برنامه‌ها و کار با دکمه‌های پلوپز

برای فعال کردن هر یک از برنامه‌ها کافی است دکمه‌‎ی منو menu را که بر روی کنترل پنل تعبیه شده، فشار دهیدو یا لمس کنید تا امکان انتخاب برنامه‌ی پخت در دسترس‌تان قرار گیرد. در برخی از مدل‌ها باید به مدت چند ثانیه دکمه‌ی مربوطه را فشار دهید، تا بتوانید آن را انتخاب کنید. با انتخاب برنامه‌ی پخت دکمه‌ی start را فشار دهید و منتظر تمام شدن زمان پخت باشید، تا غذای شما همین قدر سریع و راحت آماده شود. البته تنظیم مدت زمان پخت بر اساس ساعت و دقیقه نیز در اختیار خودتان است، کافی است دکمه‌ی تنظیم ساعت را بزنید و به پلوپز زمان پخت اختصاصی خود را بدهید. چرا که هر یک از برنامه‌ها بصورت پیش فرض دارای برنامه‌ی زمانی مشخصی هستند و شما می‌توانید این زمان بندی و مدت زمان پخت را از طریق کلید تنظیم ساعت بر حسب ساعت و دقیقه تنظیم نمایید.

دکمه‌ی منو menu برای انتخاب کردن نوع پخت به کار می‌رود. کافی است دکمه‌ی منو را فشار دهید و سپس برنامه‌ی مورد نظر را انتخاب کنید.

دکمه‌ی تنظیم زمان Temperature / Timer؛ برای تنظیم مدت زمان پخت باید دکمه time یا Temperature / Timer را فشار دهید و سپس مدت پخت را مناسب با تجربه‌ی شخصی خودتان تنظیم کنید. دقت کنید که با انتخاب برنامه‌ی پخت مشخص، مدت زمان بصورت پیش فرض تنظیم شده و نیازی به تغییر زمان نیست؛ اما در صورت تمایل می‌توانید از طریق دکمه‌ی تایمر مدت زمان پخت را تنظیم کنید. 

دکمه‌ی start؛ این دکمه زمانی فعال می‌شود که پلوپز در حالت پخت قرار گیرد، در واقع با انتخاب برنامه‌ی پخت و تنظیم مدت زمان پخت دکمه‌ی استارت فعال شده و پخت نیز شروع می‌شود. در این حالت کلید یا چراغ نشانگر استارت روشن می‌شود و صفحه نمایش نیز اطلاعات پخت را نمایش می‌دهد.

دکمه‌ی keep warm؛ این عملکرد زمانی فعال می‌شود که بخواهید غذا گرم بماند، در این حالت دکمه‌ی keep warm را فشار دهید تا به مدت 1 ساعت دمای دروزن محفظه‌ی داخلی پلوپز ثابت مانده و غذای داخل آن سرد نشود.

دکمه‌ی reheat یا عملکرد گرم کردن مجدد؛ برای فعال کردن برنامه گرم کردن مجدد، باید ابتدا دکمه‌ی menu را فشار دهید، سپس دکمه reheat را انتخاب کنید. با انتخاب این عملکرد مدت زمان گرم شدن غذا بصورت پیش فرض تنظیم شده و بر روی صفحه نمایش دیده می‌شود. البته مدت زمان گرم کردن غذا نیز از طریق دکمه‌ی تایمر timer نظیم خواهد شد.

 

بخارپز و سرخ کن در پلوپز چند کاره

سبد بخارپز و سینی توری سرخ کردن و قالب ماست بندی و کفگیر و ملاقه از لوازم جانبی پر کاربردی هستند، که به همراه پلوپزهای چند کاره عرضه می‌شوند. سبد بخارپز که معمولاً از جنس پلاستیک با کیفیت است و برای بخارپز کردن انواع سبزیجات و مرغ و ماهی و ... به کار می‌رود. برای استفاده از بخارپز باید سبد بخارپز را بر روی قابلمه‌ گذاشت( قابلمه تا نصف از آب پر شود) و برنامه‌ی بخار پز را فعال کنید، تا مواد داخل سبد با کمک بخار حاصل از  آب داخل قابلمه بخارپز گردد.

توری فلزی مخصوص سرخ کن نیز به راحتی بر روی قابلمه پخت قرار می‌گیرد و باید قابلمه دارای میزان مشخصی روغن باشد. با فعال کردن برنامه‌ی سرخ کردن مواد داخل توری فلزی به سادگی سرخ خواهند شد.

برنامه‌ی ماست بندی

برنامه‌ی ماست بندی یکی از برنامه‌های جالب پلوپزهای چند کاره است، برای اجرای این برنامه 4 عدد قالب ماست بندی عرضه می‌شود. این قالب‌های ماست بندی از جنس پلاستیک با کیفیت هستند و تا حرارت مشخص و تعیین شده برای ماست بندی را پشتیبانی می‌کنند. شما می‌توانید از کاسه یا ظرف مناسب دیگر استفاده کنید. برای اجرای این کار باید ابتدا شیر را به همراه مایه‌ی ماست داخل ظرف یا قالب ماست بندی بریزید، سپس قالب را داخل قابلمه‌ی پلوپز بگذارید و برنامه‌ی ماست بندی را انتخاب کنید. این برنامه دمای از پیش تنظیم شده‌ای دارد و بصورت پیش فرض 7 تا 8 ساعت زمان می‌برد، تا ماست ببندد. اما از آنجایی که بسته به نوع شیر و میزان چربی امکان دارد مدت زمان بستن ماست متفاوت باشد، می‌توانید از قابلیت تنظیم مدت زمان استفاده کنید و مدت زمان را افزایش یا کاهش دهید.

برنامه‌ی تایمر و نحوه‌ی کار با آن

برنامه‌ی دیگری که در پلوپزهای چند کاره پشتیبانی می‌شود، تایمر است. تایمر در واقع قابلیتی است که به دستگاه زمان مشخص روشن شدن را می‌دهد. تایمر تاخیر  این شرایط را فراهم می‌آورد تا آماده شدن غذا در ساعتی مشخص صورت گیرد. برای اجرای این قابلیت باید برنامه‌ی پخت را انتخاب کنید و تایمر را نیز بر روی زمان مناسب تنظیم کنید. برای مثال اگر می‌خواهید پلوپز 4 ساعت دیگر روشن شود، باید به تایمر نیز این دستور را بدهید و میزان تاخیر را بر روی 4 ساعت بگذارید و کلید استارت را فشار دهید. در این حالت شمارش معکوس آغاز می‌شود و با به پایان رسیدن مدت زمان تاخیری، پلوپز با برنامه‌ی پخت از پیش تعیین شده شروع به کار می‌کند. اگر با طرز استفاده از پلوپز آشنا باشید، به راحتی می‌توانید از این همه قابلیت و امکانات استفاده کنید.

 

سخن آخر ناسا الکتریک

کلیه‌ی محصولات و لوازم خانگی برقی، کارایی‌های منحصر به فرد و اختصاصی دارند و برای بهره بردن از حداکثر کارآیی‌ها باید حتماً طرز استفاده از محصولات را بلد باشید. پلوپز و مخصوصاً پلوپز چند کاره هم یکی از همین محصولات است که استفاده از تمام برنامه‌های آن نیاز به دفترچه راهنما دارد، تا طرز استفاده از آن را آموخت. یک پلوپز چند کاره مانند پلوپز ناسا الکتریک ns-3074 و ns-3082 برنامه‌های پخت و پز متنوع و کاربردی دارد و می‌توان از آن به عنوان یک محصول همه چیز تمام نام برد. با خرید بهترین پلوپز و آشنایی با طرز استفاده از آن می‌توان از یک آشپز مبتدی یک آشپز حرفه‌ای ساخت.

 

دیدگاه ها
دیدگاه های این محصول
جودت ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ (4)
مقدار مصرف انرژی برق چه رتبه ای داره
ادمین ۳۰ بهمن ۱۴۰۲
سلام و درود
مصرف انرژی این محصول رده A می باشد
سانیا حسنی ۲۸ دی ۱۴۰۱ (4)
دمای فشار دستگاه بخارپز و پلو پز برای پخت برنج باید چند باشه از ۱ تا ۶۰

ادمین ناساالکتریک ۲۸ دی ۱۴۰۱
سلام دوست عزیز وقت بخیر برای پخت دما تعیین نمی شود فقط برای سرخ کردن دماتعیین میشه
مریم کریمی ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ (4)
سلام
برنج خوب پخته نمیشه و تایم بالایی برای برنج قرار داده شده در صورتی که این وسیله رابرای کاهش زمان خریداری کردم
ارسال دیدگاه
Captcha
عضویت در خبرنامه

از آخرین اخبار و محصولات ناسا الکتریک پیش از دیگران مطلع شوید و از تخفیف های داغ خبردار شوید.